EG2790-12A
EG2790-12A
Box included. Shipping calculated at checkout.
In stock
  • Add to cart to view final discounted price
  • 100% brand new, authentic with box and warranty
  • Same day ship-out (before 3pm)
  • Pickup ready in 2 hours
  • Members Exclusive
Discover the Citizen Fio Roma series, vintage-inspired square watches housing the brand smallest Eco-Drive caliber G620 for battery-free convenience. The 17.3mm stainless steel cases feature roman numeral indexes and mineral crystal, with options in silver, yellow gold, and rose gold tones paired with genuine leather straps. Water-resistant to 30 meters.
Caliber Number / Movement
G620 (Eco-Drive aka solar powered)
Power Reserve / Accuracy
Approximately 8 months when fully charged (+/-15 seconds per month)
Crystal
Mineral crystal
Luminous
Nil
Case / band Material
Stainless steel case with leather band
Water Resistance
Water resistant
Case Size
Thickness: 5.4 mm
Diameter: 17.3 mm
Length: 24.5 mm
Lug width: 12.0 mm